Pasaulio žvilgsniams krypstant į Rio Olimpines žaidynes, kiek šiauriau, Meksikoje, Sakateko mieste, vyko Pasaulinė Folkloriada. Festivalis surengtas penktą kartą – į Sakateką jis sukvietė beveik 50 šalių, tarp jų ir Lietuvą.
Idėja sukurti renginį, kuris suburtų tradicinės kultūros puoselėtojus iš viso pasaulio, kilo 1991 – aisiais Shmuel'iui Bialik'ui. Pirmoji Folkloriada įvyko 1996-aisiais Nyderlanduose ir nuo to meto rengiama kas ketverius metus Tarptautinės folkloro festivalių organizacijos tarybos (CIOFF). Įkurta 1970 metais, CIOFF organizacija vienija 118 šalių, rūpinasi folkloro apsauga ir sklaida. Ši organizacija neseniai tapo oficialia UNESCO partnere.
Folkloriada ne tik vienija savo šalių kultūrą skleidžiančius folkloro mylėtojus, bet ir vykdo taikdarystės misiją. Kaip teigė CIOFF pirmininkas Phillipp’as Beaussant’as, „pastarųjų įvykių sukrėstame pasaulyje, kuriame terorizmas paniekina bet kokią pagarbą gyvybei, CIOFF kelia taikos vėliavą ir ištikimai laikosi savo moto „už kultūrą, kuri neša taiką“. Jis pabrėžė, kad tradicinių kultūrų pažinimas, sklaida ir pagarba joms nepaisant skirtumų padės puoselėti taiką pasaulyje.
Lietuva šiame renginyje dalyvavo antrą kartą po 20 metų pertraukos. Šiemet Folkloriadoje Lietuvai atstovavo Vilniaus universiteto folkloro ansamblis „Ratilio“, vadovaujamas M. Ričkutės ir K. Aponavičiutės. Liepos 31 - rugpjūčio 7 dienomis kolektyvas pristatė šalies regionus, jiems būdingas dainas, šokius, instrumentinę muziką, ypatingą dėmesį skirdamas sutartinėms, įtrauktoms į UNESCO saugomo nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.
Daugiau informacijos „Ratilio“ Facebook paskyroje.
Nuotraukos – Julita Slipkauskaitė
Julija Vilkaitė, Jūratė Šutaitė