Kaukų išdaigos

Pavadinimas:
Kaukų išdaigos
Kada:
2023 m. gruodžio 13 d., Tr, 18:00 val.
Kur:
VU Teatro salė - Vilnius
Kategorija:
Koncertas

Aprašymas

Programos plakatas („Ratilio“)

„Kaukų išdaigos“ – naujausias Vilniaus universiteto folkloro ansamblio „Ratilio“ kūrinys. Tai muzikinė lietuvių mitologinių sakmių programa, kurios centrinė ašis yra chtoninės mitologinės būtybės – kauko – portretas. „Kaukų išdaigos“ – tai spalvingas žanrų vitražas, kuriame darniai suspindi archajiški ir šiuolaikiniai folkloro elementai.

Programos pagrindas – lietuvių sakmės apie kaukus, ratiliokų praturtintos asmeniniais išgyvenimais ir pasakojamos istorijų pasakojimo (storytelling) stiliumi. „Ratilio“ dalyvių istorijose kaukai atsiskleidžia ne tik kaip skalsos, turtų nešėjai, išdaigininkai, bet įgyja ir dar niekur negirdėtus, neužrašytus, pačių pasakotojų atrastus pavidalus. Taip senosios sakmės apie kaukus ratiliokų lūpose virsta unikaliomis, o kartais ir visai naujomis istorijomis.

Pasakojimai prisodrinti įvairiausių Lietuvos kampelių tarmių ir autentiškos kalbos. Programos klausytojai pakeliaus po visą Lietuvą, klausydamiesi zarasiškių, kupiškėnų, varėniškių, šiauliškių, tauragiškių ir kitų šnektų. Į programą elegantiškai įsipins net ir keletas ištarmių nykstančia šišioniškių tarme.

Pasakojimus iliustruoja ir kaukus išgirsti padeda pagal atitinkamą kauko portretą parinktos tradicinės dainos, sutartinės, maldelės, greitakalbės, paukščių balsų pamėgdžiojimai ir nepakartojamos muzikinės improvizacijos. Mįslingą kaukų kvietimo ritualo atmosferą ir kaukų išdaigų siautulio įspūdį kuria aibė tradicinių ir naujai ratiliokų atrandamų muzikos instrumentų. Greta gerai pažįstamų kanklių, būgno, smuiko, dambrelio suskamba retai folkloro ansamblių programose suskambantys instrumentai. Kaukų siautulyje vietą suranda terkšlė, kiaulė, lūpinė armonikėlė. Ratiliokai vėl drąsiai perlipa įprastinius folkloro žanro rėmus – kaukai į ansamblį „atneša“ pirmąkart ratiliokų scenoje suskambantį mėnulio būgną.

„Kaukų išdaigos“ imtos kurti dar pavasarį, kai grupelė ansamblio narių ėmė skaityti sakmes, studijuoti mitologijos šaltinius, konsultuotis su mitologu Dainiumi Razausku. Įsigilinę į senųjų pasakojimų prasmes, ratiliokai vėliau darbavosi istorijų pasakojimo dirbtuvėse su profesionalia pasakotoja Milda Varnauskaite. Kaupdami įvairialypes žinias, pasakotojai kaukų veikimo atspindžių ieškojo savo gyvenimo patirtyse, išgyvenimuose, senųjų sakmių pagrindu dėliojo naujas istorijas, kūrė muzikinius kaukų paveikslus. Pirmą kartą ansamblis programą parodė rugsėjį pasakotojų konkurse „Žodzis žodzį gena“ Druskininkuose, o dabar pristato Vilniuje, Vilniaus universiteto Teatro salėje.

„Kaukų išdaigas“ drąsiai galima pavadinti antrąja „Ratilio“ mitologijos studijų serija. 2021 metais pristatę abejingų nepalikusią istorijų pasakojimo programą „Laumių monai“, šiemet istorijų pasakojime jau patyrę ansamblio dalyviai į storytelling žanrą įtraukė ir kitus ansamblio dalyvius. Taigi, klausytojų laukia tiek nauji veidai, dar negirdėti pasakojimo stiliai, tiek jau tikrų istorijų pasakojimo asų pasirodymai.

Klausydamiesi istorijų, žiūrovai netruks pajusti, kad kaukai nėra tik kadaise kaimų kluonuose, kamarose, požemiuose gyvenusios būtybės. Tai ir dabartinio žmogaus patirčių, pasaulio, žmogiškųjų santykių suvokimo atspindys. „Kaukų išdaigų“ kūrėjai, sekdami savo apdainuojamų ir pasakojimuose veikiančių būtybių pavyzdžiu, žada sukurti vingrius nuotaikų ir įspūdžių kalnelius – nuo meditatyvaus susikaupimo iki triukšmingo šėlsmo, nuo tykaus susimąstymo iki juoko ašarų.


Renginio vieta

Vieta:
VU Teatro salė
Gatvė:
Universiteto g. 3
Pašto indeksas:
01513
Miestas:
Vilnius
Šalis:
Lithuania

Artimiausi renginiai

<<  <  Gruod. 2021  >  >>
 Pr  An  Tr  Kt  Pn  Šš  Sk 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Go to top