Ratilio 50

 • Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimas Vilniaus universiteto folkloro ansambliui „Ratilio“ 50-mečio proga

  Brangūs folkloro ansamblio „Ratilio“ vadovai ir nariai,sveikinu Jus Lietuvos šimtmečio metais minint kolektyvo 50-ąją sukaktį!

 • Nuostabus „Ratilio“ laikas: įamžinta ir gyva

  Vìena – žinia, plintanti žodžiu: gyvas folkloras – iš lūpų į lūpas, bendrame žinojime, visų sąmonėje. Aprašyta istorija – kas kita; kiekvienos tautos siekis – savo istoriją apsirašyti, taip ne tik skleidžiant apie save žinią aplink, bet ir laiku į priekį, padedant pamatą istorinei sąmonei, taip pat ir mokslui. „Ratilio“ ansamblis 50-mečio sukaktį mini pradėdamas popieriuje guldyti savo istoriją: penkis dešimtmečius nuo pirmųjų iniciatyvų iki tvirto, klestinčio ansamblio.
   
  Mąstant apie 51-us metus skaičiuojantį „Ratilio“ ansamblį, nebeužtenka folkloro kolektyvo kategorijos. Šalia „Ratilio“ istorijos – tiek viso folkloro judėjimo, tiek ir šalies istorija. Atsigręžus pusę amžiaus atgal – 1968-ieji. Nuo tada iki šiandien Lietuva liudijo folkloro ansamblių atsiradimą, suklestėjimą, šventė dainomis pagrįstą tautos vienybę, išsilaisvinimą, susidūrė su laisvę atgavusios valstybės iššūkiais. Taip „Ratilio“ rašėsi į stambesniąją istoriją; tačiau tuo pat metu vystėsi ir pats kolektyvas: vyresnės folklorininkų kartos ugdė jaunesniąsias, klojo pamatus, o kiekviena nauja karta, iki pat dabar, mokosi pamilti tautosaką ir rasti savo vietą folklore.
   
  „Nuostabus laikas: penki „Ratilio“ gyvenimo dešimtmečiai“ – knyga, sudaryta iš pokalbių. Mintimis apie ansamblį dalijosi visų laikų ansamblio vadovai, nariai, instrumentų meistrai, folklorinio judėjimo dalyviai. Norinčiųjų pasidalinti prisiminimais, žinomų „Ratilio“ vardų, netgi keliaujantį ansamblį svetur priėmusiųjų ieškojo ir jų apmąstymus įrašė ansamblio nariai, profesorė Ainė Ramonaitė ir Paulius Narušis. Knygos iš pokalbių idėja – neatsitiktinai folkloriška: gyvi pasakojimai tarsi skamba iš knygos savo minimaliai redaguota kalba, šnekėjimo tempu, intonacijomis. Patys atsidūrę pateikėjų vietoje, ansambliečiai ir ne tik išguldė savo pasakojimus spausdintuose puslapiuose, taip tapdami „Ratilio“ reiškinio liudytojais ir istorijos kūrėjais. (Ačiū Lietuvos kultūros tarybai, parėmusiai projekto idėją.)
   
  Surinktas, užrašytas, tiriamas ir nagrinėjamas folkloras – svarbus tautos savimonės momentas. Visgi jis nebūtų folkloras be gyvo žmogaus, be sklindančio sodraus garso, be girdimo iš senovės atėjusio žodžio ir be jį tiesiogiai suvokiančiojo – atlikėjo. Taip ir ansamblio istorija sudėta į knygas užsitikrins nemirtingumą, tačiau (ypač folklore!) nemarūs dalykai – esantys žmonių lūpose, žmonių gyvenimuose. Tad pradedame 51-ąjį sezoną – ir toliau ratiliuojame.
   
  Veronika
   

 • Ryto suktinis su Zita Kelmickaite

  2018 m. spalio 10-osios „Ryto suktinyje“ Zita Kelmickaitė pasakoja apie „Ratilio“ 50-mečio šventę, įvykusią birželio 16 d. VU Botanikos sode.

  Ryto suktinis 2018 10 14

  LRT Mediateka

 • Nuostabus laikas: penki „Ratilio“ dešimtmečiai

  Nuostabus laikasKnyga

  Sudarė Ainė Ramonaitė ir Paulius Narušis

  Per pasakojimą apie vieną iš seniausių Lietuvoje folkloro ansamblių skleidžiasi ir viso etnokultūrinio judėjimo istorija, ir netgi pačios Lietuvos virsmas iš sovietinės į laisvą valstybę.

  Vilniaus universiteto leidykla, 2018

  Ieškokite el. knygynuose knygynas.vu.lt,  knygos.lthumanitas.lt.

  Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba

   

  Plačiau apie knygą | Priedai

 • Pokalbiai apie 50 „Ratilio“ metų

  labasrytas20180614
   
  LRT Televizijos laida „Labas rytas, Lietuva“ 2018-06-14. Dalyvauja Ainė Ramonaitė ir Paulius Narušis. Žiūrėti
   
  LRT Radijo laida „Ryto garsai“ 2018-06-15. Dalyvauja Zita Kelmickaitė. Žiūrėti
   
  LRT Radijo laida „Ryto garsai“ 2018-06-15. Dalyvauja Damilė Martinaitytė. Klausyti
   
  LRT Radijo laida „Ryto rasa krito“ 2018-06-24. Dalyvauja Ainė Ramonaitė. Klausyti
   
  LRT Facebook vaizdo reportažas. Žiūrėti
   
 • Ratilio 50-mečio šventės akimirkos

  „Ratilio“ jubiliejaus laukėm nesulaukėm: 50-mečio šventei ruoštasi gerą pusmetį, o galvoje ir širdyje mintis apie ansamblį nešiojome, sūpavome, čiūčiavome ir dar ilgiau. Ir štai išaušo birželio 16-oji, ir Kairėnų botanikos sodas suskambėjo dainomis, dūzgė byzgė pašnekesiais, sulingavo nuo šokių ir nuvilnijo kvatulio banga. Nežinia, kiek dainų sudainuota, kiek gražių žodžių išsakyta, kiek ansambliečių sutikta nei kiek senų istorijų prisiminta ar naujų planų sukurta – niekas neskaičiavo. Ir žodžiais galima nusakyti tik tiek: per mãža. Per maža laiko pasibūti, per maža puslapių visiems ratiliokų pasakojimams suguldyti, per maža žodžių nupasakoti, kas gi tas „Ratilio“ ir kaip gera jo dalimi būti. Gimtadienio šventė prabėgo, tačiau „Ratilio“ ratas nenustoja sukęsis. Skaitykime knygą „Nuostabus laikas: penki „Ratilio“ gyvenimo dešimtmečiai“ ir rašykime naujus jos puslapius, toliau kurkime, bendraukime, ratiliuokime. Valio „Ratilio“!

  O dalelę viso šventės džiaugsmo pavyko užfiksuoti uoliems fotografams: Natalijai Rancevai ir Keiichi Kagi. Žiūrim ir prisimenam:)

   

   

 • „Ratilio“ vadovės: apie iššūkius, džiaugsmingą ratiliavimą ir ansamblio 50-metį

  Šiemet 50-ąjį gimtadienį švenčiantis Vilniaus universiteto folkloro ansamblis „Ratilio“ Lietuvos folkloro veikėjų dažnai įvardijamas kaip jaunatviškas ir pasižymintis labai artimu bei tvirtu kolektyvo narių ryšiu. Dabartinės jo vadovės Milda Ričkutė ir Kristina Aponavičiūtė pastebi: ansamblio istorija parodė, kad būtent šios kolektyvo savybės yra pagrindinis jo gyvybingumo šaltinis, o per visą „Ratilio“ gyvavimo laikotarpį buvę momentų, kai nuo narių bendruomeniškumo priklausė ansamblio likimas.

  Milda Ričkutė Kristina Aponavičiūtė

 • Duokim garo! Ratilio 50

  Duokim garo 2018-06-01

  Laida „Duokim garo“, skirta ansamblio „Ratilio“ 50 metų jubiliejui. LRT Televizija. Dėkojame visai laidos kūrybinei grupei!

 • Ratilio 50 šventė

  Kviečiame visų laikų ratiliokus ir visus folkloro mylėtojus!
  2018 m. birželio 16 d.
  Švęskime seniausio Lietuvoje folkloro ansamblio 50-metį drauge!
   
  programa Ratilio50 1900px
   
  Šventės planas
   
  13.00 – 14.00 Atkilokit vartelius. Svečių pasitikimas
  14.00 – 15.00 Nuostabus laikas: penki „Ratilio“ gyvenimo dešimtmečiai. Knygos pristatymas
  15.00 – 15.30 Sveikinimų laikas
  15.30 – 17.00 Ratiliada. Šventinės folkloro žaidynės visai šeimai
  17.30 – 18.30 Rotile, Ratilėl, Ratilio. Jubiliejinis koncertas
  18.30 – 19.00 Visų laikų „ratiliokų“ nuotrauka
   
   
  Įėjimas į Botanikos sodą mokamas.
   
  Svarbesni pastebėjimai:
  • Į renginį galima atvykti viešuoju transportu (išlipti stotelėje „Kairėnai“, autobusų tvarkaraščius rasite čia);
  • Šventė vyks Botanikos sode, tad nusiteikite dienai gryname ore;
  • Norėtume, kad tai būtų ir mūsų, ir Jūsų šventė, tad Jūsų dalyvavimas mums yra didžiausia dovana. Jei vis tik norėtumėte, sveikinimus galima bus pratęsti vakaronės metu;
  • Vaišių stalas suneštinis.
   
  Ratilio 50

Artimiausi renginiai

<<  <  Saus. 2025  >  >>
 Pr  An  Tr  Kt  Pn  Šš  Sk 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Naujausi leidiniai

Paremkite mus

Go to top